مقایسه نیسان ایکس تریل (X Trial) با هیوندای سانتافه


صفحه اصلي   مجله ماشین

  مقایسه نیسان ایکس تریل (X Trial) با هیوندای سانتافه

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

تحريريه پرديس خودرو :اگر اخبار روز صنعت خودروی ایران دنبال کرده باشید حتما متوجه شده اید که شرکت جهان نوین آریا شاسی بلند 7 نفره از محصولات نیسان را با نام "ایکس تریل" برای بازار ایران در نظر گرفته و فروش این خودرو را آغاز کرده است.اما باید توجه داشت که بازار شاسی بلند های هفت نفره ایران تاکنون در انحصار محصولات کره ای بوده و بعضا برندهای دیگر توانسته اند وارد این رقابت نابرابر شوند. حال باید دیn که این نیسان تازه ظهور کرده در ایران ،می تواند دل مشتریان شاسی بلند دوست ایران را بدست آورد یا خیر چرا که محصولاتی نظیر هیوندای سانتافه مدتهاست که بدلایل مختلف از قبیل عملکرد مناسب ،زیبایی ظاهری و قدمت حضور در ایران تواسنته اند بازار را بطور کامل در اختیار بگیرند.

از همین رو تصمیم گرفتیم در این مقاله مقایسه کاملی بین نیسان ایکس تریل و سانتافه داشته باشیم تا متوجه شویم که  کدام برتری خواهند داشت و آیا می توان به ایکس تریل بعنوان یک شاسی بلند مناسب اعتماد کرد یا خیر.

 

طراحی ظاهری

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

بی شک تلاش کره ای ها برای طراحی های مدرن و زیبای محصولاتشان ستودنیست. این چشم بادامی های کره ای از مدتها قبل در اقدامی جسورانه با جذب طراحان بزرگ جهان روی آورده و بی شک طراحی ظاهری محصولات فعلی آنها از اکثر رقیبان ژاپنی و آمریکایی خود  کامل تر ،تهاجمی تر ودلنشین تر می باشد.اما ژاپنی ها که قبل از این موضوع به نیروی های بومی خود اکتفا می کردند در حال واگذار کردن رقابت به کره ها  هستند و از همین رو شرکت هایی نظیر نیسان هم اقدام به تغییر زبان طراحی خود متناسب با سیلقه رو.ز دنیا کرده اند.یکی از محصولات با ظاهر جدید همین نیسان ایکس تریل می باشد.

پرديس خودرو

نمای جلوی این خودرو از چراغهای زاویه دار و جلو پنجره وی شکل به همراه مه شکن های دایره ای کوچک تشکیل شده که این ترکیب سعی در تهاجمی نشان دادن خودرو دارد اما شاید خیلی موفق عمل نکرده است .در کل باید گفت که نمای جلویی این خودرو مناسب ارزیابی شده و مطمئنا مورد توجه مشتریان ایرانی قرار خواهد گرفت .در نمای عقب این خودرو بسیار ساده تر و بدون تلاش خاصی در جهت زیبایی طراحی شده که واقعا چنگی بدل نمی زند .البته طراحان سعی کرده اند با تعبیه چراغهای عقب در بالاترین نقطه ممکن حس یک شاسی بلند مرتفع و تنومند را در ذهن ببینده القا کنند.از بزرگترین نقاط ضعف نمای عقب این خودرو نحوه تعبیه سنسور های عقب بوده که مانند خودروهای چینی تاریخ گذشته بروی سپر نصب شده است .در حال خودروهای امروز و در این رنج قیمت  ، سنسور های را درون سپر تعبیه می کنند .

پرديس خودرو

اما آن طرف داستان ما هیوندای سانتافه با ظاهری کاملا جسور و دلنشین آماده مقابله با این ژاپنی نو رسیده می باشد.چراغهای  خوش ترکیب در کنار جلو پنجره کر کره ای  و چراغهای روزتاب افقی نصب شده در بالای چراغهای مه شکن زیبایی دوچندانی را به نمای سانتافه بخشیده است .باید گفت با توجه به چراغهای کشیده جلو و دماغه  بیرون زده خودرو چهره سانتافه کاملا تهاجی و جسورانه خواهدبود. سانتافه در نمای عقب حجت را بر رقیب ژاپنی خود تمام کرده چرا چراغهای خوش فرم به همراه خروجی های اگزوز کرمی رنگ واقعا زیباتر از نیسان ایکس تریل طراحی شده است. اما شاید بتوان گفت که نمای عقب ساناتفه کمی ملایم تر از نیسان ایکس تریل بوده که کمی حس آفرود بودن را از بین می برد.

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

 

در پایان این قسمت باید گفت که هر دو خودرو از طراحی قابل قبولی برخوردارند اما سانتافه با برخورداری  از المان های تهاجمی تر می تواند برتری نسبی را به نیسان ایکس تریل داشته باشد.البته باید توجه کرد که سانتافه مدتهاست در ایران حضور دارد و شاید کمی ظاهر این خودرو تکراری شده باشد وبه همین دلیل بسیاری در ابتدای حضور نیسان ایکس تریال به سمت این خودرو تمایل بیشتری نشان خواهند داد.

 

 

طراحی داخلی

داخل کابین خودرو دقیقا محلی است که سرنشنیان خودرو بیشترین ارتباط را با آن برقرار می کنند از همین رو طراحان سعی می کنند علاوه بر زیبایی به کاربردی بودن هم توجه خاصی بکنند.هر دو خودرو مورد بررسی ما از کابین های کاربردی و در عین حال پر از ادوات فیزیکی برخودار هستند.همچنین کابین هر دو از طراحی کاملا متقارن بهره می برند.

 

کابین نیسان  ایکس تریل

کابین نیسان ایکس تریل

کابین نیسان ایکس تریل دارای سادگی خاصی بوده و سعی شده بیشتر به جنبه کاربردی بودن پرداخته تا زیبایی و از لوکس بودن خبری نیست.

کابین نیسان  سانتافه

کابین نیسان سانتافه

اما در مقابل کابین هیوندای سانتافه کاملا مدرن و بروز طراحی شده است و جنبه زیبایی شناسی آن بیشتر از جنبه کاربردی بودن نمود دارد. از آنجا  که سیلقه بازار ایران بیشتر اینگونه طراحی ها را می پسندد می توان حدس زد که سانتافه بتواند براحتی گوی رقابت را از رقیب ژاپنی خود برباید.

غربیلک فرمان نیسان  ایکس تریل

غربیلک فرمان نیسان ایکس تریل

غربیلک فرمان هیوندای سانتافه

غربیلک فرمان هیوندای سانتافه

پیشرانه

نیسان ایکس تریل تازه وارد به بازار ایران از یک موتور 2.5 لتیری تنفس طبیعی با بیشنه قدرت 170 اسب بخار و حداکثر گشتاور 233 نیوتن بر متر بهرمند است . این موتور توانایی لازم برای دستیابی به  حداکثر سرعت 190 کیلومتررا تامین می کند.

موتور نیسان ایکس تریل

موتور نیسان ایکس تریل

اما هیوندای سانتافه دارای پیشرانه ای 2.4 لیتری بوده که علی رغم  حجم کمتر بیشنه قدرتی برابر با 190 اسب بخار را در اختیار راننده قرار می دهد. همچنین میزان گشتاور این موتور برابر با 245 نیوتن بر متر خواهد بود.

 

 با نگاه اجمالی باز هم متوجه برتری هیوندای سانتافه خواهیم شد چرا که این شاسی بلند کره ای با توجه به حجم کمتر از قدرت و گشتاور بیشتری برخودار خواهد بود. همچنین سانتافه در مدت زمان 9 ثانیه سرعت خودرو را از حالت سکون به  100 کیلومتر خواهد رساند که این عدد برای نیسان ایکس تریل 9.5 ثانیه می باشد.

در خصوص مصرف سوخت این دو شاسی بلند بازار ایران باید گفت هر دو در یک رنج به سر می برند چرا که سانتافه از مصرف سوختی برابر با 8.5 لیتر در سیکل ترکیبی برخودار بوده و نیسان ایکس تریل در همین شرایط از مصرف سوختی برابر با 8.3 لیتر بهره می برد.

امکانات

تعداد آپشن ها و امکانات یک خودرو از گزینه مهم ما ایرانی در هنگام خرید خودرو محسوب می گردد نیسان ایکس تریل با داشتن امکانات فراوان رفاهی و ایمنی و غیر قابل شمارش امیدوار است بتواند در این قسمت حقانیت خود را اثبات کند. این خودرو  به امکانات  رفاهی فروانی از قبیل سیستم مانیتور دید ۳۶۰ درجه (AVM)،ورود بدون کلید، دکمه استارت، چراغ‌های جلوی خودکار، نمایشگر رنگی ۵ اینچی، پخش‌کننده CD، بلوتوث، درگاه USB، کروز کنترل، فرمان تلسکوپی و تیلت تنظیم شونده، نمایشگر اطلاعات راننده، تهویه مطبوع دستی و دو ضامن مخصوص بستن صندلی کودک در صندلی دوم مجهز سانروف پاناروما،چراغ‌های روشن در روز LED،آینه‌های جانبی جمع‌شونده برقی و دارای چراغ راهنما،لامپ‌های جلو اتوماتیک (خودکار) و برف‌پاک‌کن با سنسور باران،چراغ‌های زنون جلو مجهز به چراغ‌شوی،سیستم خودکار بازکننده درب عقب،رینگ آلومینیومی 18 اینچ اسپورت ،گرمکن صندلی جلو و سیستم هشدار باد تایره و امکانات ایمنی نظیر ABS، ESP، EBD، سیستم کنترل خودرو در شیب، سیستم کنترل تراکشن ،دو ایربگ جلو، ایربگ جانبی، پیش‌کشنده کمربند‌ها، ایربگ پرده‌ای، سیستم شناسایی اشیاء متحرک، سیستم هشداردهنده خروج از خط و نقاط کورو کروز کنترل و محدودکننده  سرعت مجهز می باشد.

پشت آمپر نیسان  ایکس تریل

پشت آمپر نیسان ایکس تریل

 

هویوندای سانتافه هم از امکاناتی نظیر چرخ‌های ۱۹ اینچی آلومینیومی، سیستم راهبری با نمایشگر لمسی ۸ اینچی، یک سقف آفتابگیر پانوراما، یک سیستم صوتی «اینفینیتی» با ۱۲ اسپیکر، تهویه صندلی‌های جلو، گرم‌کن صندلی‌های عقب و گرم‌کن غربیلک فرمان بهره می برد اما واقعا از نظر تجیهزات ایمنی قابل قیاس با نیسان ایکس تریل نخواهد بود.

ابعاد بدنه

هیوندای سانتافه از ابعادی برابر با 1880 میلیمتر در عرض ،4700 میلیمتر در طول و 1690میلیمتر در ارتفاع برخودار است ودر مقابل نیسان ایکس تریل با ابعادی برابر با 1820 میلیمتر در عرض ،4643 میلیمتر در طول و 1695 میلیمتر در ارتفاع برخودار می باشد.همیچنین فاصله دو محور سانتافه برابر با 2700 میلیمتر و نیسان ایکس تریل برابر با 2705 میلیمتر می باشد.

ابعاد هیوندای سانتافه

ابعاد هیوندای سانتافه

بررسی اعداد و ارقام فوق به دو نکته پی خواهیم برد. اولین نکته مربوط سایز کلی بدنه خواهد بود که سانتافه با داشتن ابعادی بزرگتری، برتری نسبی را از آن خود خواهد کرد. اما نکته دوم مربوط به ارتفاع خودرو می گردد؛ جایی که برتری از آن ایکس تریل می باشد. ارتفاع بیشتر این خودرو شرایط آفرودی سورای بهتری را فراهم می کند . فاصله بیشتر دو محور خودروهم  فضای پای بشتری را برای سرنشینان عقب  ایجاد می کند.

ابعاد نیسان ایکس تریل

ابعاد نیسان ایکس تریل

 

فضای داخلی نیسان ایکس تریل

فضای داخلی نیسان ایکس تریل

فضای داخلی هیوندای سانتافه

فضای داخلی هیوندای سانتافه

بطور کلی باید گفت در این قسمت هر کدام دارای برتری هایی می باشد اما نیسان ایکس در ارتفاع که از شاخصه های مهم یک شاسی بلند محسوب می گردد برتری رابه خود اختصاص می دهد.

قیمت

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

نیسان ایکس تریل به تازگی در ایران رونمایی شده و در زمان تنظیم این مقاله قیمت فول ترین نسخه موجود در ایران برابر با 248 میلیون تومان اعلام شده است. اما سانتافه با قدمت بالای حضور در ایران در حال حاضر توسط آسان موتور با قیمتی برابر با 228میلیون و 500 هزار تومان عرضه می گردد.

 

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

مقایسه نیسان ایکس تریل با هیوندای سانتافه

نتیجه

با نتایج بدست آمده از موارد فوق بسادگی می توان نتیجه گرفت که هیوندای سانتافه گزینه بهتری خواهد بود چرا که بل داشتن قیمتی کمتر ، از قدرت موتور بیشتر ،چهره ای زیباتر،کابینی مدرن تر و قیمت مناسب تری برخودار می باشد و فقط از نظر امکانات کمی قافیه را به نیسان ایکس تریل  واگذار خواهد کرد.

اما باید توجه داشت که اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که برند ژاپنی را با هیچ چیزی عضو نمی کنید و همیشه بدنبال خاص بودن هستید بدون شک نیسان ایکس تریل مناسب شما می باشد.

عضويت در تلگرام پرديس

تاریخ خبر : 1395/10/19-14:34:25 | منبع : پرديس خودرو | بازدید : 140 بار
برچسب :
مقايسه نيسان ايكس تريل مقايسه هيونداي سانتافه مقايسه سانتافه و با ايكس تريل

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *

عضويت در خبرنامه