10 نکته ای مهم در رانندگی به منظور بیشتر شدن عمر ماشین


صفحه اصلي   مجله ماشین

  10 نکته ای مهم در رانندگی به منظور بیشتر شدن عمر ماشین

تحريريه پرديس خودرو :این مهم است که بدانیم هر چقدر هم خودروی ما دارای یک برند مطرح باشد و یا هر چقدر هم که خودروی ما به داشتن عمر طولانی مشهور باشد باز هم باید از خودروی خود در هنگام استفاده مراقبت کنیم وگرنه خیلی زود به دردسر خواهیم افتاد .همچنین باید بدانیم که مراقبت از خودرو به معنای تعویض روغن و تمسه های نخواهد بود بلکه باید در کنار این موراد ،صحیح رانندگی کردن هم مورد توجه قرار دهیم . بسیاری از ما در هنگام رانندگی دارای عادت های بدی هستیم که به مرور زمان باعث خرابی خودرو ما می شوند.پس به منظور حراست از خودرو خود باید این عادت را کنار بگذاریم. در زیر 10 نکته مهمی را که باید در هنگام رانندگی را به آنها توجه داشته باشیم را به شما معرفی می کنیم.

1-توجه به روشن شدن چراغهای هشدار

پرديس خودرو

در پشت آمپر همه خودروها چراغهایی به منظور هشدار به رانندگان تعبیه شده است .معمولا این چراغهای به رنگ زرد و یا قرمز طراحی شده اند و در هنگام روشن شدن دارای پیامی برای راننده هستند که خودرو شما دارای مشکل است که در صورت مراجعه نکردن به تعمییر گاه و ادمه دادن مسیر ،خودرو شما بزودی از حرکت خواهد ایستاد. پس با روشن شدن اینگونه چراغها سریعا به تعمیر گاه مراجعه فرمایید.

2- توجه به صداهای اضافی خودرو

امروز و با توجه به پیشرفت تکنولوژی همه قطعات خودرو به سیستم هوشمند اعلام خرابی مجهز هستند. اما گاهی افتاق می افتد که  یکی از قطعات فنی خودروی خود صدایی خارج از عرف را شنیده می شود. این صدای که در ابتدا بسیار کم هستند را کاملا جدید بگیرید زیرا بزودی این صدای بیشتر و بیشتر شده و در نهایت منجر به خرابی خودروی شما می شوند . در صورت رفع مشکل در اوایل به صدا افتادن قطعات ،هزینه تعمیر آن بسیار پایین است اما اگر به آن توجه نکنید باید برای رفع عیب مبالغ بیشتری را پرداخت کنید.

3-توجه به نشان دهنده پشت آمپر

در پشت آمپر خودروی شما نشان دهنده ای هایی وجود دارد که وضعیت دمای موتور خودروی شما و وضعیت فشار روغن را نمایش می دهد. همیشه در هنگام رانندگی نیم نگاهی به این نشانگر ها داشته باشیم که در صورت بالا رفتن دمای خودرو و یا افت فشار روغن سریعا موتور خودرو را خاموش و سپس به تعمیرگاه مراجعه کنیم. در صورت عدم توجه به این نشانگر ها در زمان بسیاری کمی کل موتور خودروی شما دچار خرابی عمده شده و شما باید موتور خودرو را برای تعیمیر پایین بیاورید!!

4-ادامه حرکت با مقدار سوخت اندک

در صورت امکان هیچگاه نگذارید که بنزین خودروی شما از یک چهارم کمتر شود .این دلایل گوناگونی دارد.اول اینکه همیشه در کف لوله مکش بنزین در پایین ترین سطح باک قرار دارد و وقتی که سوخت به در حال اتمام باشد ،،بنزین را به همراه ناپاکی های که در کف باک رسوب کرده را به داخل موتور پمپاژ کرده که در صورت خرابی احتمالی صافی بنزین باعث آسیب به سیتم انژکتور موتور می گردد. دومین دلیل برمی گردد به خود پمپ بنزین خودرو چرا که پمپ بنزین های امروز بدلیل فشار بالا حرارت تولید می کنند که این حرارت توسط مایع بنزین انتقالی به موتور کنترل می شود . اگر شما بنزین کمی در اختیار داشته باشید حرارت پمپ بنزین شما بالا رفته و باعث خرابی زودروس خواهد شد.

5-حرکت سریع خودرو بلافاصه پس از روشن کردن موتور

همانطور که مطلع هستید اویل پمپ یا همان پمپ روغن وظیفه انتقال روغن به قطعات متحرک خودرو را بر عهده دارد. هنگامی که موتور خودرو را روشن می کنید بدلیل سرد بودن روغن موتور اندکی زمان لازم است که روغن به قطعات مکانیکی برسد . پس لازم است که هنگامی که موتور خودرو را روشن می کنیم 1 الی 2 دقیقه فرصت بدهیم تا تمامی قطعات به خوبی روغن کاری شود و سپس دور موتور را بالا ببریم.در صورت عدم توجه به این مطلب قطعات متحرک نظیر پیستون ،میل لنگ ،یاتاقان و غیره در هنگام روشن کردن به زیر فشار رفته و دلیل عدم روغن کاری مناسب به مرور زمان و بدون دلیل فرسوده می شوند.

6- در هنگام عدم نیاز پای خود را از روی کلاچ برداریم

بعضی از رانندگان عادت دارند که در هنگام رانندگی پدال کلاچ را بعنوان تکیه گاه پای خود انتخاب می کنند تا بتوانند در هنگام نیاز بدون کمترین تحرکی پدال کلاچ را بفشارند.اما این دسته از رانندگان باید بدانند که حتی کوچکترین تماس با پدال کلاچ باعث درگیر شدن قطعات مختلف مانند صفحه کلاچ و بلبرینگ کلاچ خواهد شد. از همین رو عمر این قطعات به طور محسوسی کم خواهد شد و شما بزودی نیاز پیدا خواهید کرد که قطعات کلاچ خود را تعویض کنید.

7-عدم استفاده از دنده پارک بعنوان ترمز دستی

پرديس خودرو

در خودروهای اتوماتیک در صورت گذاشتن اهرم دنده در حالت P خودرو بصورت کامل قفل شده و دیگر در سراشیبی ها حرکت نخواهد کرد.از همین رو رانندگان بسیاری ، نیاز به استفاده از ترمز دستی را ضروری نمی دانند.اما این عمل بسیار نادرست است چرا که در این صورت کل وزن خودرو بر روی سیستم جعبه دنده شماخواهد افتاد و این فشار بی دلیل باعث خرابی جعبه دنده خواهد شد. در خودروهای که از جعبه دنده دستی استفاده می کنند این مهم خطراتی بیش از نوع اتوماتیک دارد ،چرا که جعبه دنده های دستی مقداری خاصی از وزن خودرو را در سراشیبی ها مهار می کنند و در صورتی که شیب محل پارک خودرو زیاد باشد خودرو به آرامی شروع به حرکت کرده و  دیگر برای دنبال کردن آن زمانی باقی نخواهند ماند!!!

8-حرکت و توقف ناکهانی خودرو

پرديس خودرو

اگر کمی جوان باشید حتما تمایل زیادی دارید که یک پای خودرو را روی پدال ترمز بگذارید و پای دیگر خود را روی کلاچ و همزمان با رها کردن کلاچ ،گاز خودرو را خواهید گرفت و از هرزگردی لاستیک و دود حاصل از آن لذت خواهید برد. اما باید بدانید که فشار و ضربات ناگهانی که به موتور و دیگر از قطعات آن وارد می شود بسیار زیادتر از حد تصور شماست پس بهتر است اگر این عمل را انجام داده اید ،دیگر آن را تکرار نکنید. توقف سریع و ترمز های ناگهانی بدون دلیل هم باعث فرسوده شدن قطعات مصرفی خودرو شما خواهد شد.

9-بارهای اضافی را از خودروی خود خارج کنیم

بسیاری از رانندگان ،خودروی خود را با انباری منزل اشتباه گرفته و هر وسیله ای که با خود به داخل ماشین می برند را دیگر از آن خارج نمی کنند . ان مسئله باعث بالا رفتن وزن خودرو و بیشتر شدن مصرف سوخت می گردد.پس بهتر از کمی مرتب باشیم و وسائل اضافی با وزن زیاد را از خودروی خود خارج کنیم.

10-اهرم دنده تکیه گاه دست شما نیست

پرديس خودرو

به یاد داشته باشیم که در هنگام رانندگی باید دو دست خودرو را بر روی فرمان نگه داریم و فقط در هنگام نیاز به تعویض دنده باید دست خود را از روی فرمان برداریم و به روی اهرم دنده بگذاریم . از همین رو نباید از اهرم دنده بعنوان تکیه گاه دست های خود استفاده کنیم چرا که وزن دست شما باعث فشار به اهرم دنده شده و این اهرم، فشار مورد نظر را به قطعات ریز داخل گیربکس انتقال داده و باعث شکستن و یا خوردگی می گردد و همانظور که مطلع هستید هزینه تعمییر گیربکس ها بسیار بالا می باشد. پس بهتر است که  جایگاه مناسب تری برای تکیه گاه دست خود انتخاب کنیم.

عضويت در تلگرام پرديس

تاریخ خبر : 1395/08/09-16:02:49 | منبع : پرديس خودرو | بازدید : 30 بار
برچسب :
رانندگي ماشين

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *

عضويت در خبرنامه