چگونه خودروی صفر کیلومتر را آب بندی کنیم؟


صفحه اصلي   مجله ماشین

  چگونه خودروی صفر کیلومتر را آب بندی کنیم؟

پرديس خودرو

تحريريه پرديس خودرو :بسیاری از افراد هنگامی که برای اولین بار خودروی صفر کیلومتر و جدید خود را از نمایندگی تحویل می گیرند دچار استرسی مبهمی می گردند.این استرس از اینجا آغاز می شود که ما بارها از پدرانمان و همچنین متخصصان در خصوص آبندی موتور خودرو جدید داستانهای متفاوتی را شنیده ایم.بعضی ها متعقد هستند به موتور خودروی صفر کیلومتر نباید فشار آورد و باید آن را به روشی مناسب آب بندی کرد تا از عمر و دوام بالایی برخودار گردد.

اما در مقابل عده ای هستند عقیده متفاوتی در خصوص نحوه آبندی خودرو دارند. اینگونه افراد می گویند که برای آبندی خودرو از همان ابتدا باید خودرو را زیر فشار گذاشت و نباید با آن مدار کرد چرا که در اینصورت موتور ماشین در آینده کند و به اصطلاح تنبل می گردد.

در ابتدا به تعریف واژه آب بندی می پردازیم تا متوجه شویم که چرا این واژه برای خودروی های صفر کاربرد فراوانی دارد.اصطلاح آب بندی در خصوص موتور های صفر به مدت زمانی اطلاق می گردد که موتور و دیگر قطعات خودرو برای استفاده طولانی مدت نیاز به آماده شدن دارند.

برای مشخص شدن اینکه باید چگونه موتور خودروی جدید را آب بندی کرد بهتر است مختصری در خصوص مکانیزم کارکرد موتور در هنگام صفر بودن ، بپردازیم.

موتور و دیگر قطعات خودروی از یک سری قطعات فلزی مانند رینگ ،پیستون ،میل لنگ و شاسی و  غیر  تشکیل شده که دائما بایگدیگر درگیر هستند.این قطعات در ابتدای کار مشخصا بدلیل اصطحکاک ناشی از حرکت بر روی یگدیگر دچار فرسایش مولکولی می گردند. این فرسایش در ابتدای کار بدلیل نو بودن قطعات بیشتر بوده و از همین رو قطعات درگیر بالایی را دارند و در نتیجه نمی توانند روان و راحت ادامه کار بدهند. در نتیجه فشار بروی قطعات بالا و گرما حاصله بیشتر می گردد. همچنین این فرسایش مولکولی باعث تولید براده می گردد که این براده ها  وارد مدار سیستم های مختلف ماشین از قبیل سیستم روغن کاری می گردد. این روند را بیشتر در قطعات متحرک موجود در موتور ،گیربکس و دیفرانسل شاهد خواهیم بود.

اما قطعات ثابت خودرو هم مانند سیستم تعلیق خودرو در ابتدای کار اتفاقاتی را تجربه می کند. باید بداینم که فلزات در اثر  ضربات سبک ، مستحکم تر می گردد این خاصیت فلز را" ورز دادن "فلز می گویند. وقتی که خودروی صفر کیلومتر را تحویل گرفته اید هنوز ضربات ناشی از دست اندازهای جاده را تجربه نکرده است و به استحکام لازم نرسیده است.

حال که متوجه شدیم قطعات مختلف خودروی صفر با خودروی کارکرده چه تفاوت هایی دارند مطمئنا بیشتر با روش و نحوه آبندی خودرو آشنا خواهید شد.

پرديس خودرو

برای آب بندی مناسب موتور و دیگر قطعات متحرک خودرو بهترین کار این است تا 1000 کیلومتر کارکرد اول فشاری زیادی را به خودرو وارد نکنیم تا دوره آبندی را به نحوه مناسبی انجام شود. منظور از فشار نیاوردن فقط سرعت زیاد رفتن نمی باشد. فشار آرودن به موتور و دیگر قطعات متحرک خودرو شامل موارد زیادی می گردد. برای مثال هیچگاه نباید دور موتور خودروی صفر کیلومتر را بیشتر از یک دوم دور موتور مجاز که بار نگ قرمز مشخص شده است ،بالا آورد.همچنین نباید در این مدت با حداکثر سرشینان به مسافرت های طولانی سفر کنید چرا که باعث فشار بیش از حد به موتور خودرو می گردد و شما برای جبران مجبور هستید دور موتور را بیشتر کنید.همچنین باید توجه داشته باشید که با توجه به دور موتور و سرعت خودرو ،دنده مناسب را انتخاب کنید تا باعث شود همیشه دور خودرو شما کم باشد.در پایان دوره آبندی مایع روان کننده موتور خودرو و ترجیحا گیربکس را تعویض نمایید . چرا که براده های ناشی از فرسایش مولکولی توسط روغن جذب شده و باعث تضعیف عملکر روغن می گردد.

در خصوص قطعات ثابت نظیر سیستم تعلیق باید توجه داشته باشید که خودروهای صفر کیلومتر را باید با احتیاط برانید تا از وارد شدن ضربات ناگهانی ناشی از دست انداز ها و سرعت گیرها جلوگیری گردد .در مدت زمان آبندی این قطعات به حداکثر مقاومت خود می رسند و از عمر و دوام بیشتری برخودار خواهند بود.

با توجه به توضیحات فوق دوره آبندی برای موتور و عالی الخصوص خودروهای داخلی ایران امری ضروری و واجب است و به منظور دوام و عمر بیشتر بهتر است که این مدت را تحمل نمایید و از گاز دادن و فشار بیش از حد آوردن به خودرو دوری کنید.

در پایان باید اشاره کنیم که بعضی از خودروهای مدرن امروزی که در ایران کمتر یافت می شود در همان کارخانه سازنده و به روشهایی خاص آبندی می شود .اما بیشتر خودروهای موجود در جهان و ایران به وضوح در دفترچه راهنمای خودرو به مدت زمان آبندی ماشین اشاره کرده است.

عضويت در تلگرام پرديس

تاریخ خبر : 1395/09/08-09:56:28 | منبع : پرديس خودرو | بازدید : 217 بار
برچسب :
آب بندي موتور خودري صفر كيلومتر

نظرات كاربران - 1 نظر
ata
1395/09/08    11:02:40
عالی بود دستتون درد نکنه
تاييديه 12 0
پاسخ
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *

عضويت در خبرنامه