هد آپ ديس پلي :Heads up Display:چيست و چگونه كار مي كند؟


صفحه اصلي   مجله ماشین

  هد آپ ديس پلي :Heads up Display:چيست و چگونه كار مي كند؟

نمایش اطلاعات سیستم هد آپ بر روی شیشه

نمایش اطلاعات سیستم هد آپ بر روی شیشه

تحريريه پرديس خودرو :شاید شما هم بارها به واژه هد آپ دیس پلی در متون خودرویی برخود کرده اید اما در خصوص معنا و نحوه کارکرد آن خیلی آشنا نباشید.از همین رو در این مقاله قصد داریم که به کلیات این سیستم و نحوه کارایی آن بپردازیم.

هد آپ دیس پلی چیست؟

هد آپ دیس پلی در حقیقت همان سیستم نمایش اطلاعاتی نظیر سرعت ،دور موتور و غیره بر روی شیشه جلو خودرو و درست در روبرو راننده می باشد. هدف از ساخت این سیستم جلوگیری از عدم توجه راننده به جاده در هنگام رانندگی بدلیل نگاه کردن به پشت آمپر بوده است.

تاریخچه

این سیستم مانند سیستم GPS یا همان ناوبری از صنعت هوایی وارد عرصه خودرو گردید.نیروی سلطتنتی بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم از هواپیما های جنگنده موسوم به Havilland Mosquito بهره می برد که این جنگنده در زمان خود بسیار پیشرفته و به بسیاری از فناوریها نظیر کامپیوتر پرواز و غیره مجهز بود. سیستم نمایش اطلاعات بر روی شیشه برای اولین بار در این هواپیما ها بکار گرفته شد. چرا که در نبرد های هوایی و زمان رویارویی این جنگنده ها با نیروی های دشمن ،لحظه ها از اهمیت زیادی برخودار بود و خلبان نمی توانست که برای دریافت اطلاعات سر خود را به سمت پایین بیاورد از همین رو این سیستم اختراع شد تا خلبان دیگر نیازی نداشته باشد که برای دریافت اطلاعات نگاه خود را از روبرو بردارد و در حالی که بدنبال شکار هواپیما مهاجم بود کلیه اطلاعات و همچنین سیستم رهگیری اهداف بر روی شیشه جلو به نمایش گذاشته می شد.

این سیستم چگونه کار می کند

نحوه کار این سیستم بسیار ساده طراحی شده است. این سیستم شیشه جلوی خودرو را به عنوان صفحه  نمایش در نظر گرفته و بوسیله یک پرژکتور کوچک اطلاعات مورد نیاز را ار بین آینه ها و عدسی های محدب به روی شیشه جلو منتقل می کند. یک سویچ بر روی داشبورد تعبیه شده است که راننده می تواند میزان شفافیت و بزرکی اطلاعات را با آن تنظیم کند.

نمایش اطلاعات سیستم هد آپ بر روی صفحه پلاستیکی

نمایش اطلاعات سیستم هد آپ بر روی صفحه پلاستیکی

البته برخی خودروسازها نظیر مزدا به جای ارسال اطلاات بروری شیشه جلو از یک صفحه پلاستیکی شفاف بعنوان صفحه نمایش استفاده می کنند. مزیت استفاده از این صفحه پلاستیکی در میزان یکنواختی تصاویر می باشد چرا که شیشه جلو بدلیل شیب دار بود کمی تصاویر را مورب نمایش می دهد.همچنین در این طرح تعداد آینه ها و عدسی به مقدار زیادی کاهش می یابد.

چه چیزی توسط این سیستم نمایش داده می شود؟

البته پر واضح است که نشان دادن سرعت از مهمترین وظیفه های این سیستم خواهد بود چرا که با وجود قوانین سخت گیرانه در خصوص حداکثر سرعت مجاز ،راننده دائم در حال نگاه کردن به سرعت شمار خودرو خود می باشد.اما اطلاعات بیشمار دیگر توسط این سیستم قابل نمایش خواهد بود. شورولت در سال 1998 مدل کوروت را مجهز به سیستم هد آپ کرد. این سیستم در کوروت اطلاعاتی از قبیل سرعت ،دور موتور،دمای روغن ،موقعیت اهرم جعبه دنده و .... را نمایش می داد. البته در بعضی خودرو ها سیستم ناوبری خودرو هم در این سیستم قابل نمایش خواهد بود.

امروزه و در خودروهای گرانقیمت سیستم دید درشب هم بر روی این نمایش داده می شود که بوسیله اطلاعات دریافت شده از دوربین نصب شده در جلو خودرو شما را از موانع زنده مانند حیوانات آگاه می کند.

عضويت در تلگرام پرديس

تاریخ خبر : 1395/09/04-08:39:11 | منبع : پرديس خودرو | بازدید : 114 بار
برچسب :
هد آپ هد آپ ديس پلي Head up-Display

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *

عضويت در خبرنامه