آیا در فصل سرما به گرم کردن موتور خودرو پیش از حرکت نیاز است؟


صفحه اصلي   مجله ماشین

  آیا در فصل سرما به گرم کردن موتور خودرو پیش از حرکت نیاز است؟

پرديس خودرو

تحريريه پرديس خودرو :اگر شما هم جزو کسانی هستید که  در خصوص گرم کردن موتور و پیش از حرکت ، مقالات زیادی را مطالعه کرده اید و یا از اشخاص فنی مختلف آگاهی هایی را کسب کرده باشید ،حتما دچار سردرگمی شده اید که آیا واقعا نیاز است که از  فصل سرما قبل از حرکت ،موتور خودرو را بصورت درجا گرم کنیم یا خیر؟

بگذارید قبل از جواب این سئوال به نحوه کارکرد موتور کمی آشنا شویم.ساختار تشکیل دهنده پیشرانه ها از ابتدای تاریخ تا به امروز تغییر عمده ای نکرده است و می توان آن را در یک سیستم سوخت رسان ،رینگ ،پیستون سلیندر و میل لنگ خلاصه کرد.نحوه کارکرد موتور خودرو به این صورت است که سوخت از طریق یک پمپ به سیستم سوخت رسان منتقل شده و در این سیستم ،سوخت با درصدی خاص با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و از طریق سوپاپ به درون سیلند تزریق می شود.ترکیب سوخت و اکسیژن توسط جرقه ای که توسط شمع موتور ایجاد می شود منفجر شده و پیستون را به سمت پایین حرکت خواهد داد. این حرکت ناگهانی پیستون درون رینگ باعث چرخش میل لنگ و نهایتا حرکت خودرو می گردد.این عملیات راه اندازی پیستون باعث تولید حرارت می شود که این حرارت توسط سیستم خنک کننده جذب و به هوا محیط منتقل می گردد.

اما همه این دمای تولید شده در موتور مضر نخواهد بود و موتور برای بقای خود نیاز به بخشی از این حرارت  دارد.حرارت ایجاد شده در موتور باعث بالا رفتن دمای درون محفظه احتراق پیستون می گردد و همین امر موجب احتراق سریعتر  ترکیب سوخت و اکسِژن می گردد.

پرديس خودرو

بخش دیگری از موتور که تیاز به حرارت تولید شده دارد مایع روان کننده می باشد. همانطور که مطلع هستید قطعات میکانیکی موجود در موتور دائما در حال حرکت بر روی یکدیگر بوده که این حرکت باعث بوجود آمدن اصطحکاک می گردد که در صورت عدم روغن کاری در کمترین زمان بدلیل ایجاد حرارت بسیار زیاد به قطعات موتور اسیب می رساند.مایع روان کننده موتور ها تشکیل شده از روغن هایی بوده که در ویسکوزیته های مخنلفی تشکیل شده اند. ماهیت روغن به شکلی می باشد که در اثر مواجه با حرارت ویسکوزیته آن کمتر و یا بعبارتی شل تر می شود.در نتیجه باعث می گردد پمپ روغن راحتر مایع روان کننده را به قطعات خودرو برساند. همین خاصیت روغن باعث شده است که روغن های فصل گرما و سرما با یکدیگر متفاوت باشد چرا که در فصل سرما و بدلیل سرد بودن هوا روغن سفتر می گردد.

آخرین بخشی که یک خودرو نیاز به حرارت موتور دارد برای راه اندازی سیستم گرمایش کابین  خواهد بود.سیستم گرمایش یا همان بخاری کاملا وابسته به حرارت موتور بوده و گرمای تولیدی خود را از حرارت جذب شده توسط مایع خنک کننده موتور تامین می کند. به عبارتی مایع خنک کننده موتور ،حرارت ناشی از احتراق و اصطحکاک را جذب کرده وآن را به مبدل نصب شده در بخاری می رساند و سپس فن موجود در بخاری این حرارت را  از  مبدل دریافت کرده و به داخل کابین می دمد.

پرديس خودرو

پس تا اینجای کار متوجه شدیم که حرارت برای موتور چیز بدی نیست و به اندازه لازم مورد نیاز موتور خواهد بود.حالا در فصل سرما و زمانی که موتور برای چندین ساعت متوالی خاموش بوده است حرارتی وجود ندارد تا بخشی هایی که نیاز به حرارت دارند عملکرد مماسب داشته باشند.از همین رو و بدلیل عدم وجود حرارت عملکرد موتور ،سیستم روان کننده و سیستم گرمایش کابین مختل می گردد که به تفکیک به بررسی آنها می پردازیم.

عدم وجود حرارت در داخل محفظه کابین باعث موارد مختلفی می گردد که همگی این موارد باعث بالا رفتن مصرف سوخت ،بالا رفتن میزان آلایندگی موتورو اختلال در مایع روان کننده می گردد.در زمانی که موتور خودرو سرد باشد احتراق ترکیب سوخت و اکسیژن که در داخل محفظه احتراق مجود خواهد بود ، بخوبی انجام نمی گیرد که درنتیجه توان خروجی موتور کاهش خواهد یافت. همچنین به محض پاشش سوخت به داخل محفظه احتراق ،سوختی که بصورت بخار تغییر شکل داده به دیواره سرد پیستون برخورد کرده و سریعا تبدیل به مایع  می شود که در نتیجه میزان ترکیب سوخت و هوا تغییر کرده و احتراق نامناسب صورت می گیرد چرا که میزان سوخت در ترکیب هوا کمتر می گردد.همچنین سوختی که در بدنه رینگ به مایع تبدیل شده با روغن محافظ روی پیستون ترکیب شده و سوخت که خاصیت حل شوندگی روغن را دارد باعث شسته شدن روغن از دیواره می گردد در نتیجه اصطحکاک بین رینگ و پیستون زیاد شده و باعث می شود به مروز زمان آسیب های جدی به موتور وارد شود.

حال بینیم که عدم وجود حرارت بر مایع روان کننده چه تاثیری دارد.همانطور که در بالا اشاره شد ویسکوزیته روغن با توجه به حرارت بالا و پایین شده و میزان شل و سفتی آن تغییر می کند.زمانی که موتور برای مدتی خاموش بوده باشد کل مایع روان کننده به کارتر که در پایین ترین نقطه موتور قرار دارد سرازیر می شود . به محز اولین استارت پمپ روغن فعال شده و مایع روان کننده به به قطعات مورد نظر سرازیر می گردد .اما در فصل سرما و بدلیل اینکه ویسکوزیته روغن افزایش یافته این عملیات با تاخیر انجام شده و قطعات بصورت مناسب روغن کاری نمی شوند. از همین رو در لحظات اولیه میزان اصطحکاک بالا رفته و همانطور که توضیح داده شد اصطحکاک در همه حالتها برای موتور مضر خواهد بود.

پرديس خودرو

و مهمترین حرارت مورد نیاز برای رفاه سرنشنان کارایی خواهد داشت چرا که تا زمانی که موتور گرم نباشد بخاری هم وجود نخواهد داشت و سرنشینان باید تا آن زمان از سرما به خود بلرزند.

حالا که با عملکرد موتورو نیاز آن به حرارت آشنا شدیم متوجه می شویم که چرا از گذشته تا کنون بحث بر سرم گرم کردن موتور قبل از حرکت بسیار  مهم دنبال می گردد.

اما باید بداینم قبل از اینکه من و شما در خصوص این مسئله بحث کنیم ،مهندسان در خصوص این مسئله راهکارهایی را در نظر گرفته اند . در گذشته نه چندان دور مهندسان برای  رفع این مشکل مدار ساسات را به خودرو اضافه کردند که کاملا بصورت دست عمل می کرد.این مدار به نحوی عمل می کرد که میزان بنزین را نسبت به هوا بیشتر می کرد وبه عبارتی دریچه هوای کابراتور را محدود می گردید تا میزان بنزین بیشتری بدرون سیلندر تزریق گردد . این عمل باعث می شد که خودرو تا حدودی راحتر روشن شود اما میزان مصرف سوخت به شدت افزایش می یافت. با پیشرفت تکنولوژی سیستم ساسات ها بصورت اتوماتیک شد که همان عملکرد را بصورت خودکار انجام می داد.

در ماشین های امروز کامیپوتر موجود در موتور یا همان ECU با پردازش دمای محیط و دمای موتور میزان سوخت ورودی و دیگر المان های موجود را تنظیم کرده تا علاوه بر روشن شدن موتور براحتی ،کمترین فشار بر قطعات خودرو وارد گردد.

حالا که بطور کل با موتور و نحوه کارکرد و راهکارهای مهندسان آشنا شیدم جواب سئوال را می توانیم براحتی بررسی کنیم.

بله ،بهتر است در فصل سرما و زمانی که موتور خودرو چندین ساعت خاموش بوده است ،برای راندمان بهتر موتور و کاهش مصرف سوخت دمای موتور را بالا ببریم اما اینکه این دوره کاری را بصورت درجا انجام دهیم و یا در حین حرکت با فشار کم ،اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی متعقد هستند که حتما باید قبل از حرکت موتور خودرو برای مدت زمان 2 الی 3 دقیقه بصورت درجا کار کند تا حرارت مورد نیاز برای موتور تامین گردد. اما در مقابل بعضی متعقد هستند که درجا کارکردن موتور به غیر وقت طلف کردن و مصرف بی مورد سوخت و تولید آلودگی مزیت دیگر ندارد و بهترین راهکارگرم کردن موتور را در حرکت خودرو بلافاصله پس از روشن کردن اما با فشار کم می دانند.

پرديس خودرو

اما از نقطه نظر منطقی باید شرایط محل زندگی ،شرایط آب و هوایی و بسیاری موارد دیگر دقت شود تا با انتخاب یکی از دو مورد بالا و یا ترکیبی از آنها ، بهترین حالت ممکنه را انتخاب کنیم.کسانی که متعقد هستند بلافصله پس از روشن کردن موتور حرکت را با فشار کم آغاز کنید به یک نکته مهم توجه نکرده اند چرا که اگر شما در شهری مثل تهران زندگی می کنید به محض خروج از پارکینگ بدلیل کوهپایه بودن شهر باید در سربالایی به حرکت خود ادامه دهید. در چنین وضعیتی دیگر حرکت با فشار کم معنا نمی دهد و شما برای غبله بر شیب زیاد خیابان باید به موتور خودروی خود فشار بیاورید و اگر این فشار در زمان سرد بودن موتور اتفاق بیافتد به مشکلات اشاره شده در فوق برخواهید خورد.همچنین اگر در یک روزی سری که خیابان ها پر شده از برف و یخ از پارکینک خارج شوید باید برای حرکت روی برف و یخ فشار زیادی به موتور خودرو بیاورید چرا که حداکثر توان خروجی خودرو صرف حرکت نمی شود و مقداری از آن بصورت هرزگردی لاستیک از بین خواهد رفت.

 در نهایت باید گفت جواب سئوال فوق را خودتان با خواندن مطالب بالا دریافت کرده اید. اگر شما در مکانی زندگی می کنید که  بلافاصله بعد از حرکت با شیب زیاد مواجه نمی شوید نیازی ندارید بصورت درجا موتور خودروی خود گرم کنید. اما اگر در شهرهایی با شیب های زیاد زندگی می کنید و در یک روز برفی از منزل خارج می شوید به مدت 2 الی 3 دقیقه موتور خودروی خود را گرم کنید.همچنین مهمترین حسن در جا کارکردن موتور این است که میزان گرمای مورد نیاز بخاری تامین شده و شما می توانید پس از خارج شدن از پارکینگ و قرار گرقتن در محیط باز از گرمای آن لذت ببرید.

عضويت در تلگرام پرديس

تاریخ خبر : 1395/09/02-09:14:58 | منبع : پرس خودرو | بازدید : 93 بار
برچسب :
گم كردن خودرو نحوه گرم خودرو

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *

عضويت در خبرنامه